01_29_Речник

 

 

Азбучен указател – (показалец или индекс) – Подредени по азбучен ред думи, а срещу тях – цифри. Това са страниците, на които можем да намерим думата. Ако цифрите са изписани с по-тъмен шрифт – на тези страници има повече информация за съответното понятие.

Ако искаш да ползваш азбучния указател от тази игра иди на № 01_30.

Бележки под линия – Видиш ли цифра след някоя дума, погледни в долната част  на страницата. Винаги чети тези обяснения на автора, преводача или редактора на книгата.

Библиография – Данни за това, къде можем да намерим информация по дадена тема. Най-често това са специални библиографски описания на книги, части от тях или на статии, които са използвани от автора.

Индекс – Виж “Азбучен указател”!

Инструменти за мислене[1] – ИМ – са по-силни и от най-могъщите вълшебни оръжия. Помагат ти по-добре да възприемаш, оценяваш, да решаваш и изпълняваш взетите от теб решения, да предвиждаш резултатите и последствията от тях. Да намираш нови творчески подходи към проблемите, които животът поставя пред теб.

Показалец – Виж “Азбучен указател”!

Препратка – Улеснява ползването на азбучния указател. Например: Индекс – виж “Азбучен указател”. Вече е отбелязано, на кои страници се намира той. Не е нужно след “Индекс” те да се посочват отново.

По същия начин учените и писателите ни препращат към книги, статии или към други части на своята книга.

Речник – Обяснява непознати думи, подредени по азбучен ред.

Справочен апарат на книгата – Помага ти по-лесно да намериш това, което търсиш в текста. Допълва знанията ти. Насочва те към други материали по темата.

Справочният апарат на играта “Оги и Ламята” включва: съдържание, речник, бележки под линия, азбучен указател, препратки, библиография.

Съдържание – Списък от заглавия – части на книгата, с упътване, как най-лесно да ги намерим в текста.

Тайно оръжие – в тази игра това е лупата – мадмоазел ФУ.  Виж епизоди № 01_24, 25, 27, 28.

Фолклорна енциклопедия – Обяснява традициите, обичаите и вярванията на народа ни. Например:

ЛАМЯ

 

Как изглежда? – Има кучешка глава, с големи остри зъби и нокти на четирите крака. Тяло на змия с големи алени и жълти люспи. На края на опашката ѝ – завита на колело, стои сраснал рог.

 

Как се появява на тоя свят? – Змия, която е живяла 12, 40 или 100 години може да се превърне в ламя, ако главата ѝ бъде отсечена близо до рог на вол или бивол.

 

Според фолклора, какво прави Ламята? – Лакома и кръвожадна, тя унищожава реколтата. Ламите са господари на изворите и пазят тяхната сила.

 

Кой може да я победи? – Човек не може да убие ламята. Само змейовете могат. Змеят пази реколтата. Лятно време, задуха ли силен вятър, който изскубва дърветата от корен, старите хора казват: “Ламята се е разлютила.” Загърми ли, затрещи ли – значи змейовете вече са излезли да се бият с разлютената ламя. Много от тях намират смъртта си в тази люта схватка.

По-силни от Ламята са Свети Георги, Змеят и Чумата.

 

Може ли Ламята да бъде добра? – Разказват, че край родопското село Момчиловци живеела Добрата Ламя. Имала 9 глави и 9 опашки. Пазела селото, когато искали да го ограбят или потурчат[2]. Накрая се превърнала на буково дърво, което веднъж в годината ставало пак Ламя. Дървото – стопанин на селото – било почитано и пазено.  Иди на № 01_18


[1]Инструментите за мислене са създадени от Едуард Де Боно – ако искаш да ги опознаеш, потърси неговите книги – виж библиографията на № 01_40.

[2]Да принудят българите да се откажат от вярата си – да приемат исляма. Да ги накарат завинаги да бъдат “рая” – бедни и безропотни. Да забравят, че са българи, че са живели свободни, че са побеждавали в битките, че са създатели на древна култура.