Армения

 

Армения

Армения

 

Република Армения се намира в Югозападна Азия. Граничи с Турция на запад, с Грузия на север, с Азербайджан на изток и с Иран на юг. Столицата ѝ е Ереван. От 1922 до 1991 г. страната е част от СССР под името Арменска съветска социалистическа република. Площта ѝ е 29 743 км², от които 28 342 км² суша и 1 401 км² водна площ.

 Ararat_Evng_Samvel

Арменската държава възниква през 6 век преди новата ера на територията на Мала Азия, където нейни предшественици са били: царството Урарту, Хетската империя, Фригия и редица малки държави и конфедерации като Хайаса. Арменският език е самостоятелен клон от Индоевропейската група езици.

Армения е страна в южен Кавказ, без излаз на море. Разположена е между Черно и Каспийско. По-голямата част от територията е планинска с гори и бързотечащи реки. Най-високата точка на страната е разположена в планината Арагатс на 4 095 метра надморска височина, а най-ниската е около 400 м.

Релефът на Армения е предимно планински, силно разчленен от дълбоки речни долини. Голяма част от площта е заета от високото Арменско плато (с най-висок връх Арагац – 4090 м),обградено от североизток и изток от стръмните хребети на Малък Кавказ. Равнинен релеф има само на югозапад, където е разположена част от Араратската равнина.

Арарат

Арарат

Армения има огромни хидроресурси — многобройни малки, но буйни реки и потоци, с много водопади и бързеи, и над 100 планински езера.

Най-голяма е реката Аракс с притока ѝ Раздан.

Най-голямо е езерото Севан – около 1360 кв. км площ и дължина на бреговата линия 232 км. То съставлява повече от 85% от повърхностните води на страната. Разположено е в арменските планини и е второто по големина на надморска височина над 1900 м.

манастир

манастир

Климатът в страната е континентален. Летата са сухи и слънчеви и продължават от юни до средата на септември. Зимите са много студени, с изобилни снеговалежи.

Армения има население от 3 262 000 души (2010 г.) и е втората по гъстотата на населнието сред бившите съветски републики. След разпадането на СССР съществува проблем със спада в населението поради високи равнища на миграция, но този проблем в момента е значително по-малък. Основната причина за това е притокът на арменци, завръщащи се в страната си, като тази тенденция се очаква да продължи и занапред. Дори се смята, че скоро Армения ще възвърне положителните нива на своя естествен прираст на населението.

Етническите арменци са 97,9% от населението. По-големи малцинства са: йезидите – 1,3% и руснаците – 0,5%, освен тях има още асирийци, украинци, гърци, кюрди, грузинци и беларуси. Има също и малки общности на власи и др. По съветско време азербайджанците представляват втората по големина група в страната (около 2,5% от населението през 1989). В резултат на конфликта в Нагорни Карабах почти всички азербайджанци напускат Армения и се преселват в Азербайджан.

Парична единица: Драм.

Вижте знамето, гербаи карти на Армения – 1, 2 , 3, художествени фотографии на Дяволския мост – Сатани Камурдж, Крепостта Гарни, храмовия комплекс ТатевАзат.  Можете да разгледате интересни фотоси и рисунки – арменски фолклорни костюми  и накити, да чуете арменска фолклорна музика, да видите видеоклипове – арменски народни танци.

Арменският народ пръв приема християнството като официална държавна религия – през 301 година. Наричат Армения – “Врата на християнството. Подбрах ва Вас снимки на арменски църкви и манастири. 

Ето откъс от арменска мелодия, която ми напомня за българския музикален фолклор.

 

 

Чуйте великолепната арменска приказка “Плодовете на данъците”, преведена от Дона Минчева.  

 

Към индекса за бърз достъп до арменските приказки.