КД-12

“От вълшебните приказки, към опазване живото вълшебство на родния край”

Звучаща изложба

Резервен звукозапис – 12

Лилия Стефанова Кръстева

PKJ_Lilia

Доброто винаги побеждава злото

Имало едно време един град, който се казвал “Щастие”. В него нямало война и всички хора били щастливи. Но те не знаели, че в една стара и схлупена къщурка живеел лош магьосник. Като се разлютял, той се превръщал в Кисел дъжд.

Веднъж едно момче отишло пред къщата му и почукало. Излязъл магьосникът във вид на просяк и го поканил да влезе. Разпитал го надълго и нашироко, къде е роден, къде отива, колко хора има в града. Когато разпитът привършил, момчето си отишло, но то така и не разбрало, с кого е разговаряло.

След няколко дни в града завалял дъжд, но не обикновен, а кисел като оцет. Дъждът продължил три дни и три нощи, а от растенията и от къщите не останало и помен. Почти всички хора били ранени, а някои дори умрели. Когато валежът престанал, злият магьосник видял, че само момчето, което му разказало всичко е оцеляло. Тогава той го пленил и го затворил в най-страшната тъмница.

За тази беда узнали и насекомите, които по чудо били останали живи. Те се събрали и намислили да изработят много остър меч. Както решили, така и направили. Заловили се всички на работа.

В този миг долетяла пчеличката Жужа и казала, че е видяла наблизо вълшебен меч. Всички се втурнали след нея на поляната. Там видели езеро. В него плувала Риба-Меч. Насекомите отишли при нея и я помолили да си даде меча. Пчелите и комарите ѝ разказали, за къде са тръгнали. Като се уверила, че не е за лошо, рибата им услужила.

Взели всички меча и се запътили към магьосника. Там, въпреки неравния бой, добрите насекоми обезглавили Киселия дъжд и освободили момчето. Но доброто им дело не свършило до тук. Те с много усилия и труд построили светли, високи и просторни къщи.

След няколко дни отново завалял истински дъжд, който напоил земята, освежил всичко и създал ведро настроение.

 

Към предната приказка                 Към следващата приказка

Още приказки, рисунки, снимки.

Към: ТДФ – начало, индекс , Звучаща изложба, пано.