08_53_Атол

 

Корали

Атолът е изграден от корали. Коралите приличат на цветя, но са животни от тип Мешести, клас Корали. Те дишат, като използват разтворения във водата кислород. Хранят се с мънички морски животинки, наречени с общото име “планктон”. Повечето корали са неподвижни. Прикрепят се към дъното. Живеят заедно – в колонии. Често корали и актинии се съюзяват – актиниите бранят коралите от враговете им, а коралите ги хранят.

Най-богати на корали са леко солените топли морета около тропиците. Отделни видове корали живеят далеч на север и на юг от екватора.

korali_9_Grenlandia

Някои актинии и каменни корали са се приспособили към студените води на арктическите и антарктическите морета.

korali_8_Iislandia

Има и корали, които са се научили да оцеляват дълбоко в океана – дори на 4000 метра под повърхността  му.[1]
Много важни за природата са рифо-образуващите корали. Техните варовити скелети изграждат рифовете и кораловите острови – атоли.

Корали е имало милиони години преди динозаврите. Техните потомци живеят и днес. А динозаврите ги няма…

Представете си само: от дъното на океана се издигат планини, образувани от телата на мъртви корали. Върховете на тези планини надничат над водата. Това са кораловите острови. Безброй корали са вградили живота си в тях, за да имат по-добро бъдеще потомците им.

za_korali

Каква воля за живот! Стремежът им към светлината ги е извел от океанските бездни. Дарил им е красотата и силата – задружно да посрещат гнева на водната стихия. И сега продължават да градят своя атол[2] – милиметър по милиметър. Щедро го споделят с още много животински и растителни видове. Един от тях – мечоносецът[3] – е особено интересен.

Мечоносци

За да оцелеят, мечоносците са се научили да живеят не само във водата, но и на сушата – в крайбрежните пясъци.

Мечоносецът има синя кръв. Да! Чудо на чудесата! Наистина е синя!

Цветът на кръвта му се променя, ако във въздуха или водата има дори съвсем мъничко отрова. Затова с капка от кръвта на мечоносец проверяват новосъздадените лекарства.

Дори и животът на космонавтите зависи от мечоносците.  Те са част от екипажа на космическите кораби. Промените в кръвта им, показват има ли опасност за живота на космонавтите.

Невероятно! От дъното на океана и праисторическите времена – до Космоса! Кой друг животински вид е постигнал това?!

LP_14

Върни се на № 08_04 или на № 08_36, ако идваш от там.

Разгледай снимките на мечоносци:1, 2, 3 и на техния любим залив; картите: 6, 7;  рисунките: 8, 9; 10, 11, 12, 13.

Ако си забравил, от кой епизод си дошъл, виж индекса “Оги и Лим По”, избери накъде ще се отправиш.

[1] Повече за коралите и актиниите можеш да научиш от Интернет.

[2] Атол – пръстеновиден остров с лагуна в средата. Не знаеш, какво означава думата “лагуна”? Това е плитък морски залив, отделен от морето с ивица земя или пясък.

[3] Учените го наричат Limulus Poliphemus, мечоносец или подковообразен рак, макар че няма нищо общо с раците. Може да се каже, че е океански братовчед на скорпионите.