02_36_Как се…?
“Оги-Огненото драконче” – втора част – “Оги и Градушката”
Как се образува градушката според науката?
При кръговрата на водата изпаренията се издигат високо във въздуха. Там се охлаждат и образуват облаци. Когато миниатюрните водни капчици и ледените кристалчета нараснат и натежат достатъчно, те падат към земната повърхност. Образуват се валежи – най-често дъжд, сняг или градушка.
Диаметърът на средно голяма дъждовна капка е 100 пъти по-голям от диаметъра на водна капка от облак. Капчиците и кристалчетата от облаците се уголемяват по два начина. Единият – чрез сливане на водните капчици или слепване на кристалчетата при сблъскването им. Другият начин – водните пари направо се превръщат в ледени кристалчета, които се слепват – образуват се снежинки. Започва снеговалеж.
Град (градушка)[1] се нарича валеж от ледени късчета. Образува се само в големи купесто-дъждовни облаци – дебели над 10 километра. Мощни въздушни вихри носят ледените кристали из облака. Към кристалите полепват водни капки, които също замръзват, наслояват се и образуват ледени зърна. Щом те натежат достатъчно – падат на земята – вали град.
Градушки най-често има в райони, където местността е силно насечена – хълмиста или планинска. При мощна купесто-дъждовна облачност, ако влажният и топъл въздух се сблъска с друго въздушно течение с много ниска температура – тогава се образуват градушки. Това става високо в небето. Затова метеоролозите[2] наричат градушката “висок валеж” от ледени зърна с различни размери и форма. Ледените късове са с големина от грахово зърно до яйце. Градоносните облаци се разбиват с ракети. Това помага да не са толкова опустошителни градушките.
Ако искаш да научиш, какво пише за градушката във фолклорната енциклопедия, иди на № 02_37. Върни се после на епизода, от който идваш и избирай отново.
[1] Виж на страница 24-26 от книгата “Времето” – Енциклопедия “Знание” на издателство ФЮТ.
[2]Учени, които изучават промените във времето и климата.