Алани
Избрах за Вас лезгинка, която и грузинците и осетинците считат за част от своя фолклор.
Предците на съвременните осетинци са аланите. Те се отделили от сарматите в началото на Новата ера. Скоро подчинили родствените племена от Донските и Северо-кавказките степи и разпространили влиянието си върху планинските племена. Затова с името алани е наричан съюзът на много племена – аси, овси, аорси, роксолани, сираки и др.
Алон (аланы – алани – Алания) – Самоназвание – ироны, ас; асы- от руски език – ясы; осы – Осетия – осетины е грузинско название.
За аланите в Кавказ има данни още от началото на новата ера, въпреки че те несъмнено са пристигнали много преди това, заедно с другите сарматски племена. Херодот, Страбон и Птолемей пишат за аланите, като ги наричат скити и сармати.
Аланите били обединени в конфедерация – 11 самооуправляващи се общини, избирали парламент от висшето съсловие. Издигали непристъпни скални крепости в началото на долината, в която живеели – за да я отбраняват.
Аланският съюз бил разгромен от хуните, но се възродил след като се разпаднала империята на Атила. Дълго време аварите били верни съюзници на хазарите – подкрепяли ги в стремежа им да управляват кавказските народи. Аварите били врагове на арабите и съюзници на Византия. От Византия през Х век проникнало християнството сред аланите.
През ХІ-ХІІ век Алания поддържала приятелски отношения с Грузия.
През ХІІІ в. монголските завоеватели покоряват аланите. Богатар бил последния алански владетел.
Учените търсят древната религия на аланите в арийско-индоевропейските им корени, отразени в митологията и обрядите. Главата на клана ръководел ритуалите, в които всички участвали.
Сред аланите има вярващи и от двете религии – ислям и християнство, но без църковна организация.
Аланите са прочути с дърводелски и дърворезбени умения.
Вижте две снимки на танцуващи осетинци: 1, 2, прочутият кавказки “Танц със саби”, осетинска сватба, портрет на осетинка от 1910 година.
Към индекса за бърз достъп до осетинските приказки.