Португалия

Португалия граничи на запад и на юг с Атлантическия океан, на север и изток с Испания. Нейната територия включва също и атлантическите архипелази на Азорските острови и Мадейра – автономни региони със собствени регионални правителства. Днес площта на Португалия е 92 212 km2. Населението ѝ е 10 291 027 души.

Лисабон

Столица на Португалия е Лисабон, който е с около 4 века по-стар от Рим. Той е втората най-стара европейска столица – след Атина.

Кулата Белем

Порту

Името на държавата произлиза от град Порту на делтата на река Дуеро. В древни времена градът се е казвал Cale (от гръцки – „красив“). Той е бил важно пристанище, наричано на латински Portus Cale, което в Средновековието се е превърнало в Portucale, а по-късно Portugale.

Континенталната част на Португалия е разделена на две от нейната главна река Тежу. Другите големи реки в Португалия са Дуеро, Миньо и Гуадиана, които също като Тежу извират от Испания. Река Мондегу извира от планината Сера да Ещрела – най-висока в Европейската част на Португалия (1991 м) – западен клон на Кастилската планина. Най-високата точка на Португалия е връх Пику (2351 м) на Азорските острови, които, заедно с Мадейра имат вулканичен произход. Там няколко вулкана вероятно са активни и в наши дни.

Португалия е една от най-горещите страни в Европа, с атлантическо-средиземноморски климат. Пролетта и лятото обикновено са слънчеви, а през юли и август температурите са извънредно високи – до 30 – 35 °C в централната част и до 45 °C във вътрешността на страната на юг. Есента и зимата обикновено са дъждовни и ветровити, но има и слънчеви дни, а температурите рядко падат под 5 °C. Сняг обикновено вали в планинските области на север. Средните годишни температури са 13 °C на север и 18 °C на юг. Климатът в Мадейра и Азорските острови, поради тяхното разположение в Атлантическия океан, е дъждовен и влажен.

Мадейра

На територията на Португалия е останало много малко от древната растителност. Защитените територии в Португалия включват един национален парк „Пенеда-Жереш“, 12 природни парка (например „Сера да Ещрела“), девет природни резервати, пет природни забележителности и седем „защитени пейзажи“.

Тези естествени среди са оформени от разнообразна флора и включват различни видове бор, сладък кестен, корков, каменен и португалски дъб, евкалипт. Всички те са високо ценени заради високата си стопанска стойност.

Лаурисилва е уникален вид субтропични дъждовни гори, срещащи се в няколко области на Европа и света. На Азорските острови – на остров Мадейра, има обширни ендемични гори лаурисилва, защитени в природни паркове.

Фауната се състои предимно от характерни за Европа видове, в това число лисица, язовец, иберийски рис и вълк, пиренейски козирог, дива котка, заек, невестулка, пор, хамелеон, мангуста, цибетка, кафява мечка и много други.

Португалия е важна спирка за прелетните птици, особено около нос Сао Висенте и планината Мончике, където хиляди птици почиват по пътя си от Европа към Африка (през есента) или обратно (през пролетта). Повечето видове птици се събират заедно на Иберийския полуостров, тъй като това е най-близката спирка между Северна Европа и Африка. Около 600 вида птици се срещат в Португалия (по време на гнездене или на миграция), и всяка година биват регистрирани нови гнездящи видове. Архипелагът на Азорските острови и Мадейра е преходна спирка за американски, европейски и африкански птици, докато над континентална Португалия преминават предимно европейски и африкански видове.

В Португалия се срещат над 100 вида сладководни риби: от гигантски европейски сом до малки и ендемитни видове. Някои от тези редки и специфични риби са силно застрашени, поради загубата на своите местообитания, замърсяване и засушаване. Западното крайбрежие на страната е изключително богато на хранителни вещества, което прави разнообразието от риби огромно, а популациите им – едни от най-големите в света. Присъстват и биолуминисцентни видове, като светещия планктон. Има и голямо разнообразие от насекоми.

Португалия е най-старата национална държава на Иберийския полуостров и една от най-старите в Европа. Предкелтските племена, келтите и римляните били последвани от нашествията на германските народи Суеби и вестготите. След мюсюлманското завладяване на Иберийския полуостров, по-голямата част от територията му е била част от Ал-Андалус.

Флаг на Португалия

Герб

Португалия, като страна, е създадена през 868 г. Придобива известност след битката при Сао Мамеде (1128 г.).  Кралство Португалия е провъзгласено след битката при Орике (1139 г.), а независимостта от  Кралство Леон е призната с Договора за Замора (1143 г.).

През  15 и 16 век Португалия създава първата глобална империя, превръщайки се в една от основните икономически, политически и военни сили в света. През този период, наричан днес „Епоха на откритието“, португалските изследователи започват морско проучване, под кралското покровителство на принц Хенри Навигатор и крал Жуау Втори, с такива забележителни пътешествия като: Плаването на Бартоломео Диас от нос Добра надежда (1488 г.); Откриването на Вашку да Гама на морския път до Индия (1497 – 98) и европейското откриване на това, което ще стане Бразилия (1500).

През това време Португалия монополизира търговията с подправки, разделя света на полукълба на господство с  Кастилия, а империята се разширява с военни кампании в Азия. Събитията като земетресението в Лисабон през 1755 г., окупацията на страната по време на Наполеоновите войни и обявяването на независимостта на Бразилия (1822 г.), обаче, заличават до голяма степен предишното богатство на Португалия.

След революцията от 1910 г. е свалена монархията и е създадена демократичната, но нестабилна Португалска първа република, която по-късно е заместена от авторитарния режим на Estado Novo. Демокрацията е възстановена след революцията на карамфилите (1974 г.), с което се слага край на Португалската колониална война. Малко след това е предоставена независимост на почти всички нейни отвъдморски територии. Предаването на Макао в Китай (1999 г.) бележи края на това, което може да се счита за най-дълго оцелялата колониална империя.

Португалия е оставила дълбоко културно, архитектурно и езиково влияние по целия свят. Около 250 милиона души говорят португалски.

Икономиката на страната осигурява висок жизнен стандарт. Освен това, в класациите за: морална свобода Португалия заема второ място; спокойствие (3-то), демокрация (7-о), свобода на печата (12-о), стабилност (15-о), социален прогрес (18-о) и просперитет (26-о), Член е на ООН и Европейския съюз и е един от основателите на  НАТО, еврозоната и Общността на португалските езикови страни.

Португалия е индустриално-аграрна страна. Добива се волфрам, пирит, олово, уран, калай, мед, желязна руда, въглища, каолин. По добив на корк Португалия е на първо място в света. Силно развити отрасли са: текстилна, шивашка, обувна, керамична и корабостроителна промишленост, както и автомобилостроене, електроника, машиностроене, химическа промишленост.

Отглеждат се лозя, цитруси, зеленчуци, маслини, зърнени храни, картофи, грозде. Произвежда се вино и зехтин. Добре развито животновъдство – едър рогат добитък, овце, кози, свине. Риболов и преработка на морски продукти.

 

Снимките издирих чрез Гугъл и Яндекс ру. Информацията за страната е главно от Уикипедия.  Образите са защитени от закона за авторското право и не може да се използват с цел печалба.

 

Към Албум „Португалски фолклорни костюми

Към Албум „Кукли с португалски фолклорни костюми

Към „Португалска фолклорна музика и танци

Към „Португалски приказки“.

 

Към общия индекс „Приказки“.